Interpretacja podatkowa: czy możliwe jest odwołanie od decyzji?

0

Ministerstwo Finansów sprawuje pieczę nad wieloma procesami, a do jednych z nich należy wydawanie interpretacji podatkowej. Aby móc starać się o jej przyznanie podatnik musi złożyć stosowny wniosek. Na podstawie tego dokumentu weryfikuje się wskazany przypadek oraz zasadność udzielenia interpretacji podatkowej. Okazuje się jednak, że decyzja nie zawsze jest to w zgodzie z przekonaniami wnioskującego. Czy istnieje możliwość odwołania? W jaki sposób można tego dokonać?

Co mówi prawo?

Zgodnie z przepisami interpretacja podatkowa musi zostać zrealizowana. Praktycznie rzecz biorąc decyzja urzędu skarbowego jest ostateczna a w jej szczegółach nakreślone są czynności jakie nakazuje wykonać. Wtedy możliwe staje się dopełnienie wszelkich formalności.

W sytuacji, w której to podatnik nie zgadza się z otrzymaną interpretacją podatkową nakazuje się wnioskować o wycofanie decyzji. Powinno to nastąpić w ciągu 2 tygodni od momentu uzyskania ostatniego pisma. Trzeba jednak mieć na uwadze, że cała procedura może zostać poprowdzona wyłącznie raz.

Bardzo często podjęte decyzje zostają wstrzymane, tzn. wniosek zostaje odrzucony. Możliwe staje się wtedy dostarczenie dokumentów do wojewódzkiego sądu administracyjnego do 30 dni od uzyskania odmowy. W chwili uruchomienia dodatkowej procedury urząd skarbowy jest zobowiązany do udostępnienia pism udowadniających podjęcie właściwej decyzji.

Share.

About Author

Leave A Reply