Rozmowa kwalifikacyjna – powód warty obaw?

0

Niemalże każda firma prosperująca na rynku prowadzi nabór na oferowane stanowisko poprzez propozycję wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej. Jest to metoda pozwalająca zweryfikować wiedzę oraz umiejętności, które uzależnione są od prywatnych zastrzeżeń właściciela. Co prawda, spora część pytań pojawia się zawsze i w dużej mierze można spodziewać się tego jak dalej się potoczy. Najważniejsze staje się odpowiednie do niej przygotowanie – od czego należy zacząć?

O czym należy pamiętać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Za cel rozmowa kwalifikacyjna ma zdobycie podstawowych informacji i ich weryfikacje. Zazwyczaj określa się zgodność dokumentów aplikacyjnych z rzeczywistością, ocenia charakter oraz umiejętności komunikacyjne.

Z cała pewnością należy spodziewać się pytań odnoszących się do kierunku studiów, ukończonych kursów, wcześniejszych stanowisk pracy, powodów złożenia aplikacji, planów zawodowych, ambicji oraz indywidualnych predyspozycji potrzebnych do podjęcia pracy na konkretnym stanowisku. Oprócz informacji odnoszących się do przeszłości sprawdza się również udzielane przez kandydata odpowiedzi, pewność siebie, reakcję na stres, pracę w grupie, inteligencję oraz logiczne myślenie.

Rekrutacja organizowana jest po to, aby określić, czy kandydat ma prawo zajmować wolne stanowisko w przedsiębiorstwie oraz kto najszybciej będzie wstanie wdrożyć się w nowe obowiązki. Bardzo często o wyborze decyduje również pierwsze wrażenie, a nie posiadane referencje czy wykształcenie.

Share.

About Author

Leave A Reply