Zarządzanie w małej rodzinne firmie

0

Na polskim rynku zdecydowanie dominują małe i średnie przedsiębiorstwa. Są to w dużej mierze jednoosobowe działalności gospodarcze oraz spółki cywilne. Firmy te tworzone są najczęściej przez członków rodziny lub grupę przyjaciół. I co ważne działają one nie tylko w świecie realnym, ale również wirtualnym, w internecie. Taka forma prowadzenia biznesu pozwala znacznie poszerzyć grono potencjalnych klientów i otworzyć się na cały świat.

Utarte schematy, a może innowacyjne procesy?

Wiele firm rodzinnych jest prowadzonych od wielu lat w taki sam sposób. Praktykowany jest jeden model, który nie zmienia się po mimo zmian zachodzących na zewnątrz. A zmiany technologiczne, które teraz zachodzą w dużym stopniu wpływają na świat, biznes, zarządzanie, marketing i konsumentów. Niedostrzeganie osiągnięć cywilizacyjnych na dłuższą metę może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny. Dlatego mimo często dużego oporu ze strony różnych pracowników warto wprowadzać innowacje i usprawniać proces funkcjonowania firmy. Dobrym sposobem na poprawę  zarządzania jest przejście przez proces certyfikacji ISO 9001.

System zarządzania jakością w małej firmie

Norma ISO 9001 została zbudowana w taki sposób, że można ją wdrożyć w dowolnej organizacji, niezależnie od wielkości oraz branży. Wdrożenie certyfikowanego systemu zarządzania jakością przynosi firmie szereg korzyści. Po pierwsze wszystkie procesy są usystematyzowane i zoptymalizowane. Dzięki poprawie efektywności działania przedsiębiorstwa obniżają koszty prowadzenia działalności, a zwiększają sprzedaż. Czytelne zasady postępowania w każdej sytuacji ułatwiają zarządzanie oraz poprawiają komunikację wewnętrzną i zewnętrzną. Natomiast dzięki podnoszeniu jakości usług i produktów rośnie zadowolenie klientów, co przekłada się na wymierne korzyści finansowe w długim horyzoncie czasowym. Więcej o korzyściach z wprowadzenia systemu zarządzania jakością także w małej firmie można przeczytać na stronie:  http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/quality/

Share.

About Author

Leave A Reply