Ogłoszenie upadłości firmy w UK jest to proces prosty, niemniej jednak należy podjąć szereg odpowiednich kroków, by zrobić to prawidłowo. Jest wiele organów, które musimy poinformować, zanim wykreślimy firmę LTD z rejestru UK. Niezależnie od tego, czy mieszkasz a Anglii czy Szkocji, proces wygląda tak samo. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dokładnie, jak zlikwidować firmę w UK.

Zawiadomienie HMRC

Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić jest poinformowanie HM Revenue and Customs (HMRC). Należy formalnie powiadomić HMRC o zakończeniu działalności spółki w formie deklaracji. W takiej sytuacji zobowiązania składkowe zostają anulowane.

Deklaracje podatkowe

Należy dostarczyć wszelkie deklaracje podatkowe. Najłatwiej jest tego dokonać poprzez wynajęcie profesjonalnego księgowego, który przeprowadzi Cię przez cały proces. Konieczne jest dołączenie listy dopuszczalnych wydatków, obliczonych uprawnień kapitałowych, w tym opłat bilansujących, oraz rachunek końcowy zysków i strat.

Ulgi podatkowe

W szczególnych przypadkach bankructwa firmy w uk można liczyć na zmniejszenie ostatniego rachunku podatkowego. Można tak zrobić przy okazji zwolnienia przedsiębiorców, co może zmniejszyć podatek od zysków kapitałowych, które trzeba zapłacić.  Do tego dochodzi ulga nakładowa, które nie pozwala na dwukrotne opodatkowanie tego samego zysku po zamknięciu działalności w roku podatkowym, oraz ostateczna ulga w stratach, która pozwala na zrekompensowanie strat poniesionych w ostatnim roku podatkowym w porównaniu z zyskami z trzech ostatnich lat podatkowych.

Rezygnacja z rejestracji VAT

Kolejnym krokiem jest rezygnacja z rezygnacji z VAT. Jest to obowiązkowe, ale tylko jeśli jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT – w przeciwnym wypadku, obowiązku nie ma.

Co zrobić, jeśli zatrudniasz pracowników?

W takiej sytuacji należy zamknąć system PAYE oraz wysłać raporty końcowe płac do HMRC. Oczywiście, wiąże się to z zatrzymaniem zatrudniania pracowników.

Co zrobić w przypadku niewypłacalności?

W takiej sytuacji zazwyczaj jest się odpowiedzialnym za własne długi biznesowe. Wierzyciele maja pewne prawo pociągnąć Cię do odpowiedzialności prawnej lub złożyć wniosek o upadłość, jeśli nie uda Ci się uregulować z należnych zobowiązań. Są jednak alternatywy, jak np. Individual Voluntary Agreement, z których możesz skorzystać w tej sytuacji.

Kontakt z Construction Industry Scheme (CIS)

Z CIS należy się skontaktować najszybciej, jak tylko możliwe. Dotyczy to jedynie zatrudnionych w branży budowlanej, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że obowiązek dotyczy zarówno wykonawców jak i podwykonawców.

Jakie są koszta zamknięcia spółki LTD?

Koszt jest niewielki – wynosi jedynie £10. Po wysłaniu aplikacji, Companies House sprawdza ją pod kątem formalnym i umieszczony zostaje wpis w Gazette, a firma zostaje wykreślona z listy po trzech miesiącach. Po tym czasie publikowany jest drugi wpis, który potwierdza zamknięcie spółki.

Co jeśli firma zostaje wykreślona przez Companies House?

Jeśli zapomnisz o założeniu firmy i po wyszukaniu jej odkrywasz, że została wykreślona, możesz być zobowiązany do płacenia zaległych kar. Istnieje jednak możliwość ubiegania się o przywrócenie wpisu do rejestru.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *